ZREALIZOWANE KONCERTY


29 PAŹDZIERNIKA 2015, g. 14.00 – UPIÓR W ORKIESTRZE

Do opuszczonej sali koncertowej wprowadza się nowa orkiestra. Sala ta uchodzi za przeklętą. Wieść głosi, że w piwnicach budynku przebywa tajemniczy upiór… Orkiestra daje inauguracyjny koncert. Dochodzi na nim do niespodziewanych wypadków. Dyrektor orkiestry postanawia zwrócić się o pomoc do światowej sławy detektywa – Herlacka Sholmesa. Czy i tym razem wspaniałemu mistrzowi dedukcji uda się rozwikłać tę skomplikowaną zagadkę?…

plakat b1 2Upiór w orkiestrze to niezapomniany, sensacyjny spektakl muzyczno-teatralny, który wciąga jak kryminały Agathy Christie i bawi lepiej niż francuska komedia. Zapewniamy wrażenia przekraczające wymiar 3D – finałowy pościg na upiorem zapiera dech w piersiach! Podczas koncertu publiczność ma okazję poznać dzieła największych kompozytorów – zarówno utwory orkiestrowe, jak arie operowe.

Bogate zaplecze multimedialne spektaklu pozwala widzom poznać rolę poszczególnych grup instrumentów w orkiestrze i zadania dyrygenta. Porywająca fabuła, złożona intryga i dużo dobrej muzyki – to wszystko w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego w Poznaniu, aktorów-solistów i dyrygenta-konferansjera, Marcina Sompolińskiego.

WYKONAWCY:

Jaromir Trafankowski – dyrektor teatru
Andrzej Ogórkiewicz – Herlack Sholmes
Tomasz Raczkiewicz – narrator

Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Marcin Sompoliński – dyrygent

­­

­

PROGRAM:

P. Czajkowski – Jezioro łabędzie, fragmenty
W. A. Mozart – aria Se Vuolballare, Wesele Figara
J. S. Bach – aria z III suity orkiestrowej D-dur
L. van Beethoven – VII Symfonia, cz. 4
W. A. Mozart – aria Po Quegli Occhi, Wesele Figara

Czas trwania: 70 minut


19 GRUDNIA 2015, g. 16.00 – ZACZAROWANY KLUCZ

Podczas kolejnego koncertu przedstawiamy twórczość dwóch wybitnych artystów minionego wieku: Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima – postaci nie tylko utalentowanych, ale obdarzonych wyjątkową osobowością twórczą, prawdziwych wizjonerów i ekscentryków.

plakattW podróży do XX wieku pomaga nam opowiadana przez narratorów historia, wzbogacona animacjami wyświetlanymi na dużym ekranie i podbudowania solidną porcją świetnej muzyki. W repertuarze nie brakuje prawdziwych hitów – takich jak Idzie Grześ, Ptasie plotki, czy Rok i bieda. Pokazujemy, że związki muzyki ze słowem są złożone i niejednoznaczne, ale zawsze niezwykłe i poruszające – tytułowo: zaczarowane. Utwory grane przez Orkiestrę Kameralną wspiera Chór Żeński, a nad efektem całości czuwa maestro Marcin Sompoliński. Ogromną rolę w spektaklu odgrywa również publiczność!
Narrator stopniowo wprowadza widzów w intrygę, której cel stanowi rozwiązanie zagadki klucza. Słuchacze zostają nie tylko wciągnięci w barwną opowieść, ale mogą również zadecydować o jej finale! Granice między artystami a publicznością coraz bardziej się zacierają… I nie wiadomo, w którą stronę podąży muzyczna historia!

WYKONAWCY:

Agnieszka Mazur – narrator

Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Chór Żeński Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Marcin Sompoliński – dyrygent, współprowadzenie

PROGRAM:

Witold Lutosławski – Mała suita
Witold Lutosławski – piosenki dziecięce Ptasie plotki, Taniec, Rok i bieda, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka

Czas trwania: 60 minut


9 LUTEGO 2016, g. 14.00 – SCHERZO

Tematem finplakatałowego koncertu jest podróż, rozumiana nie tylko jako poznawanie nowych miejsc, ale też proces zmian perspektywy – nabywania nowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. W trakcie tego szczególnego spektaklu akcja przenosi się do różnych pomieszczeń gmachu Opery. Dzięki połączeniu video oraz użyciu panoramicznego ekranu, publiczność odbywa wirtualną muzyczną podróż, samodzielnie decydując o kształcie widowiska.
Interakcja między artystami a słuchaczami doprowadza do imponującej kody, podczas której następuje wielkie tutti.
Udowadniamy, że poważny koncert może być jak tytułowe Scherzo, czyli… żart! Żart w dobrym tonie i na dobrym poziomie – ukazujący, że rolą sztuki jest nieustanne zaskakiwanie!

WYKONAWCY:

Agnieszka Mazur – narrator

Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Orkiestra Kameralna POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu
Tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu
Marcin Sompoliński – dyrygent, współprowadzenie

PROGRAM:

L. van Beethoven – Scherzo z III symfonii
W. A. Mozart – Menuet z Symfonii XXXIX
J. S. Bach – Badinerie z II suity orkiestrowej
E. Grieg – Suita z czasów Holberga
W. A. Mozart – Menuet z Symfonii VI

Czas trwania: 70 minut

„Poprawa jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi, z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie – Filia ZOLiRM w Owińskach”. Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań oraz z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego PL07 „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”.